Zákaz jako zákaz.. vážně?

25. ledna 2015 v 15:39 | Angelique |  Témata Týdne
Stačí jít do nějakého - klidně malého - města a už najdete na každém kroku plno zákazů. Stačí ze zamyslet a najdete plno zákazů, které vám všichni vštěpují do hlavy. Jenže má zákaz opravdu ten pravý efekt, který od něj všichni očekávají? Nebylo by to lepší bez toho? Jsou lidi opravdu tak blbí, že neví, jak se chovat bez cedulí "zakázáno"?

Jak říkala jedna naše učitelka: Opravdu vám mám říkat, co nemáte dělat? Mám vám dávat pokušení a nápad, co zakázaného můžete udělat? A takto to podle mě i je. Některé lidi by ani nenapadlo udělat věci, co jsou zakázané. Ale tím, že to prostě uvidí jako zákaz, tak je to napadnout může. Třeba nevyklánějte se ve vysokých patrách z oken. Jako napadlo by toto normálního zdravého člověka? Ten má přece nějaký ten pud sebezáchovy. Pokud je to ale zakázané, tak je to dokonalý podmět pro to udělat z toho hru, kdo to poruší. A pak se stávají takové ty nehody a ten zákaz tam pak už je i oprávěný. Předtím ale nebyl. Pokud by se někdo chtěl vyklonit z okna a v podstatě to úmyslně přehnat a zabít se, tak mu stejně nějaký zákaz v tom nezabrání. Sebevrahům zákazy jsou jedno - možná jim ještě dají dokonalý nápad k jejich zabití.


Také tak trochu mi připadá na hlavu, když je napsané na krabičkách cigaret: Kouření může zabíjet. Nekuřákovi je to jedno, protože nekouří. Závislákovi je to jedno, protože bez toho nemůže být. A ten, kdo s tím chce začít, tak buď mu to je jedno taky a nebo ho to ještě motivuje (protože když začne kouřit kvůli sobě, tak v podstatě moc dobře na tom není a to, že ho to může zabít, mu ještě pomůže, protože v tu chvíli zemřít chce). Kdyby radši vypsali, co za hnusy tam jsou, tak pak by to podle mě mělo mnohem lepší efekt.

Sami se zamyslete nad tím, co vás napadne, když uvidíte zákazy a jestli tam opravdu důležité jsou. Mě se totiž zdá, že lidi to s tím už celkem přehání. A navíc místo zákazů by bylo mnohem efektivnější uvést fakta, co se může stát nebo nějaké fotky. Mlet do lidí můžete do nekonečna, že to se dělat nemá. Poslechnou ale až, když dostanou strach, co to může mít za následky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Viallen Viallen | Web | 25. ledna 2015 v 16:25 | Reagovat

Zákazy. No, pre niekoho ako ja dôležité sú. Pretože som poriadny srachopud a tak ich nechcem porušovať... Blbý dôvod, ja viem, ale je to tak. A niektorí sú vážne taký blbý, že nevedia, čo so sebou bez zákzov robiť...
Ale vážne ma prekvapuje,že si tu! Minule ma nadaplo, že už asi nemá cenu dúfať (mnoho SB po tom, čo som sa presťahovala proste prestalo blogovať) a zrazu kuknem a ty tu!

2 Zrza Zrza | Web | 25. ledna 2015 v 18:04 | Reagovat

bez tých zákazov by tu bol chaos

3 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 25. ledna 2015 v 20:03 | Reagovat

Jasně, lidé to se zákazy přehání, ale blbí jsou stejně. S tím porušováním je to různé- určitě je rozdíl mezi zákazem šlapat na trávník, vyklánět se z okna nebo třeba neprodávat alkohol mladistvým. To první prostě lidi dodrží proto, aby neměli problémy třeba s hlídačem nebo zahradníkem v parku, ale když to poruší, nestane se jim vlastně nic závažného. S tím vykláněním z okna je to horší, jistě, někdo je při tom chytit může a pořádně jim nadat, ale je to tu riziko, že vážně z toho okna vypadnou. Poslední zákaz je o morálce- buď tu vodku těm děckám prodám a ony třeba vylezou pod vlivem na sloup a zabije je proud. Anebo jim to neprodám sice přijdu o kšeft, ale budu mít čisté svědomí (ale na to dneska nikdo moc neslyší, jak jistě víš).
Zákazy se nedají házet do jednoho pytle. A sebevrah před aktem myslí na plno věcí, ale asi ne na to, že právě teď porušuje něco podle vývěsné tabulky před ním (nelezte přes zábradlí mostu, nelezte pod závory, prudký splav atd.). Já nevím, zákazy se dělají proto, aby měla společnost dobré svědomí, pak už je to o zdravém rozumu a morálce ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama