Měsíc - referát

31. května 2014 v 23:01 | Angelique |  Referáty
Referát, který jsem dělala v 9. třídě. Je sice do fyziky, ale jsou tam i zajímavosti, které bych zařadila do dějepisu.
-----------------------------------------------------------------------
Měsíc je přirozená družice Země a naše nejbližší vesmírné těleso. Obíhá po elipsové dráze kolem Země a současně s ní obíhá kolem Slunce. Podobně jako Země se i Měsíc otáčí okolo své osy. Povrch Měsíce je zbrázděn malými i velkými krátery - stopami po dopadu menších vesmírných těles. Na Měsíci není žádný vzduch, žádná voda, žádný život. Měsíční den trvá 14 pozemských dní,kdy se povrch ozářený Sluncem rozpálí na 800°C a pak následuje stejně dlouhá měsíční noc,kdy se teplota během několika minut sníží na 70°C. Měsíc nemá vlastní světlo, pouze odráží sluneční paprsky. Měsíc nám ukazuje jen jednu polokouli.

Když je celá osvětlená Sluncem, je Měsíc v úplňku. Je-li ve stínu, je Měsíc v novu a my ho nevidíme. Svou přitažlivou silou způsobuje Měsíc příliv a odliv pozemských oceánů. Doba obletu Měsíce kolem Země trvá necelých 28 dní-přibližně jeden kalendářní měsíc. Odvrácená strana je občas nazývána také "temnou stranou". "Temná" v tomto případě znamená "neznámá a skrytá" a ne"postrádající světlo"; ve skutečnosti přijímá odvrácená strana v průměru zhruba stejné množství slunečního světla jako přivrácená strana.Měsíc je vzdálený od Země asi 384 403 km. Měsíc se od Země nepatrně vzdaluje,asi 2 cm za rok. Průměrná teplota na povrchu je -23°C. První lidé co přistáli na Měsíci byli Neil Armstrong a Erwin Aldrin,kteří na Měsíci přistáli 20.července 1969.Protože na Měsíci není ani vzduch ani voda, zůstanou stopy kosmonautů patrné ještě tisíce let.
Římané považovali Měsíc za bohyni Dianu a věřili, že v noci řídí svůj měsíční vůz.
Měsíc je sice čtyřistakrát menší než Slunce, současně je k nám ale čtyřistakrát blíže. Proto mají obě vesmírná tělesa při pohledu ze Země prakticky stejnou úhlovou velikost: kolem půl stupně. Pohodlně je tudíž zakryjete malíčkem na natažené ruce.
Když se Měsíc ocitne mezi Zemí a Sluncem, celý sluneční disk zakrýt nedokáže: vykukovat bude velmi úzké mezikruží. (Takovému představení se říká prstencové zatmění Slunce.)
----------------------------------------------------------------------
Referát jsem dělala dávno a zdroje si nepamatuji. Kdyby někdo na nějaký narazil, tak mi dejte jeho odkaz do komentářů a já ho k článku přidám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Melissa Melissa | Web | 1. června 2014 v 11:53 | Reagovat

Úprimne ťa obdivujem, ak píšeš referáty :D Čo sa mňa týka, tak ja skôr sťahujem viacero referátov, citáty, obrázky, informácie a články a potom to tlačím a dávam dokopy na papier A3 :D

2 Kačíí Kačíí | Web | 1. června 2014 v 13:24 | Reagovat

Nesnáším referáty, nechápu učitele, proč je po nás chtějí :D :D
Ten tvůj se mi líbí, je tam spoustu zajímavých věcí :) :)

3 j.k j.k | 12. listopadu 2014 v 13:33 | Reagovat

zajímavé. to si opíši jako referát                                                      6.a

4 ondra ondra | E-mail | 6. listopadu 2016 v 13:38 | Reagovat

[3]: kopírante taky sem z 6A ! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama