Pravidla... na co?

2. února 2014 v 21:46 | Aurélie |  Úvahy/ K zamyšlení + psychologie
Pravidla, pravidla, samá pravidla všude okolo, kde se podívám. Už se ani neobtěžuji zeptat 'proč, sakra?' Chápu, že lidi budou žít ve větším klidu, když tu budou. To mě ale neodradí od myšlenky, že pravidla nás brzdí. Pravidla nám určují hranice a kvůli tomu nás přeučují. Přeučují a zakopávají naši podstatu. Ale tady bych se opět mohla přít, protože MUSÍME JE OPRAVDU POSLOUCHAT? Musíme poslouchat každé sebemenší pravidlo? Nehleďte teď na následky... mluvím tu o tom, jestli máte možnost porušit je.

"Pravidla se mají porušovat." Určitě pro vás velmi známí citát. I když z minulého odstavce mohlo vyjít, že s tímto sloganem souhlasím, není tomu tak. I když bych raději žila bez nich, některé jsou přeci jen dobré. Když už nějaký slogan, tak "Pravidla se mají prověřovat." I když... ani s tímto tak moc nesouhlasím - musíme opravdu věnovat náš čas pravidlům? Nemluvě o době, která se stáví nad jejich sepisováním, následných výslechách za porušování... Mě to prostě přijde jako ztráta času. Kdyby neexistovali, lidi by neměli tu touhu je porušovat a možná by to pak dokonce fungovalo lépe. Protože jak nejlépe se 'zlobí'? Tím, že uděláte přesně pravý opak toho, co máte. A když máte pravidla, tak máte naservírované body, které můžete porušovat. 'Porušovači" dostávají příručku přímo na tácku a my se pak máme něčemu divit? Kdyby nebyla pravidla, tak lidi by museli být kreativní. Museli by vymýšlet a to už zavání nějakou tou prací, takže většina by se na to vykašlala s poznámkou "To nemá cenu." nebo "To je moc namáhavé." a nebo "To není pak už zábava."


"Pravidla ničí naši originalitu." Ať už se vám to líbí nebo ne, tak pravidla nám ukazují pouze jednu cestu, jak dojít k cíli. Uzavírají nám ty odbočky, které bychom si mohli vybrat. Kvůli nim se lidi formují do stejného tvaru. Začínají stejně myslet. Celý život totiž poslouchají, co je správné a co ne. Místo toho, aby se snažili najít nový způsob - možná i lepší, budou se držet toho starého známého, v co mají důvěru a věří, že to nezklame...

"Pravidla nás omezují. Bez nich je to jednodušší." Pravidla jsou podle mě pro ty, co se bojí vydat po vlastní cestě. Jenže, kdo se bojí, ten nesmí do lesa. Proto takoví lidé zůstavají před ním a pořád si stěžují, jak jsou pravidla špatná. Kdyby se místo toho snažili do toho lesa vejít a zapomenou na nějaké cizí omezující pravidla. Opravdu věřite, že všechna pravidla jsou správná? Nechcete se místo toho vymyslet svá, když už teda nějaké chcete? Nechcete si o svém životě rozhodovat podle sebe? To necháte, aby o vašem životě rozhodovali pravidla?

"Žádná pravidla? Tak jdu někoho zabít..." Pokud jste to pochopili takto, tak jste mimo. Takto jsem to opravdu nemyslela. Samozřejmě by měl každý odhadnout, co je správné a co ne. Já jen chci říct, že k tomu odhadu nepotřebuje pravidla. Že každý má mít tu schopnost posoudit správnost. A pokud ne, tak je to důkaz toho, že moc dlouho žil podle pravidel. Protože - Co se stane se svalem, který se dlouho nepoužívá? Odumře. Nenechte svůj úsudek odumřít.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Věrka Věrka | Web | 2. února 2014 v 22:02 | Reagovat

Zčásti s tebou souhlasím. "Morální" pravidla a zodpovědnost je více, než nějaké paragrafy. Ovšem někteří lidé nechtějí přemýšlet a ptají se: "A co tedy mám říct, jak to mám udělat?" Někteří lidé potřebují pravidla, aby se mohli o něco opřít a měli nějakou jistotu. Neříkám, že je to správné. Ovšem některé hranice by měli být nesmazatelně vymezené, i když ty si chytrý a morálně čestný člověk uvědomí sám...

2 Aurélie Aurélie | Web | 2. února 2014 v 22:07 | Reagovat

[1]: chápu, jak to myslíš, ale ty základní pravidla by měl každý dostat ve výchově a neměl by to považovat za pravidla, ale prostě za něco, co je samozřejmé... a to, že lidí neví, co dělat, je důsledek toho, že je tu až předpravidlováno

3 Lussy Lussy | Web | 3. února 2014 v 11:19 | Reagovat

Pravda,nádherně jsi to napsala.

4 without-problem without-problem | Web | 4. února 2014 v 5:44 | Reagovat

Článek k zamyšlení. :) Pravidla jsou až extrémně subjektivní téma, proto jsou sepsaná. Každý člověk považuje za "přípustné" něco jiného. Bohužel čím dál víc lidí neumí poznat tu hranici. Neříkám nic o východní kultuře, protože bych řekla, že je až moc sebe-reflexní, ale ta západní ty reflexy nemá. Když však dostanou pravidla, tak se jimi budou řídit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama