Inspirace

5. ledna 2014 v 21:41 | Aurélie |  Témata Týdne
Na poslední chvíli jsem se rozhodla napsat k tomuto tématu týdne článek. Změnila jsem názor, protože po větším přemýšlení jsem usoudila, že k tomuto mám co napsat. Že si nebudu zas tak moc vybírat, k čemu napíšu, a k čemu ne... takto by to nešlo. Tak moc si to zlehčovat nehodlám. :D
-------------------------------------------------------------------------
INSPIRACE...V jistém smyslu je to dar i prokletí. Díky inspiraci mnoho lidí vytvořilo něco originálního. A mnoho jiných lidí se spokojilo s kopírováním, což nazvali právě inspirací. Tak, jak z mála se dá udělat mnoho, tak i s mnoha se dá udělat málo.
Mnohdy se setkávám se zaměněním slova kopírování za inspiraci. Někteří mezi tím nevnímají rozdíl. Někdy je to jen z lenosti, ale jindy je to proto, protože se se správnou inspirací nesetkali. Právé inspirace je v dnešní době málo, ale je, pokud se hledá. A co to podle mě vlastně pravá inspirace je? Je to něco, kdy člověk díky nečemu přijde na myšlenku, kterou dovede ke své dokonalosti, a to mu umožní stvořit něco originálního. Cítíte z tohoto popisu rozdíl mezi kopírováním a inspirací? Pokud ne, tak si představte básníka, který se nechá inspirovat například tajemstvím lesa a stvoří báseň o lesní víle. To není kopírování. Kopírování by to bylo v případě, že by stvořil báseň o tajemství lesa.


"Inspirujte se milé děti." Ne, ne a ne! Tato věta je tak zcestná. Člověk řekne ispirujte se, a přitom myslí kopírujte se (to) (teda většinou, jsou i vyjímky). Možná to někteří lidé říkají z estetického hlediska (jak by asi znělo "Kopírujte se milé děti." :D), ale stejně mi to vadí. Vadí mi hlavně to, že většina lidí chce po ostatních, aby byli přetvořeni k obrazu jejich. A to podle mě už zavání diktaturou z jejich strany. Ani nechápu, jak někteří lidé můžou chtít po druhých, aby se inspirovali. Jak jim to jen dokážou nařizovat? Co si sakra o sobě myslí?
Inspirace vs originalita? Pokud se někde nadhodí slovo inspirace, netrvá to dlouho a rozhovor se dostane k rozdílu mezi inspirací a originalitou. Tyto diskuze jsou většinou nekonečné. A proč? Protože podle mě má každý v části pravdu - většinou to tak vždycky je. Ano, inspirace může znamenat neoriginalitu, ale také nemusí. Záleží totiž na tom, v jaké míře necháte inspiraci nepozměněnou. V jaké míře okopírujtete to, co vás inspirovalo. Je to jako černá a bílá barva. Když tyto 2 věci smícháte (originalitu a kopírování), tak vznikne vždy vždy něco mezi tím - v případě barev šedá. Nic jiného z toho neuděláte. Už nikdy z toho nebude pouze bílá nebo pouze černá. Můžete ale ovlivnit její odstín. Kolik čeho tam bude. Co bude převažovat. A tak je to i s originalitou a kopírováním. Inspirace v tom figuruje jako takový ten zdroj... ten nápad, že vůbec budete něco míchat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Viallen (Magicforever) Viallen (Magicforever) | Web | 7. ledna 2014 v 20:51 | Reagovat

Rozhovor inšpirácia vs originalita-to som ešte nevidela. Ja mám aj na blogu napísané prosím inšpirujte sa, nekopírujte- a rozhodne tým nemyslím niečo iného :D Kopírovanie je hnus, ale na druhú stranu je možné, že to všetci do istej miery robíme...Hlavne pre blogera je strašný pocit, keď svoje články uvidíte na inom blogu. Mne sa to stalo už dvakrát a nikdy to nechcem prežiť zas...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama