Halloween, Halloween... pozastavil se někdo nad tímto svátkem?

31. října 2013 v 5:54 | Angelique |  Ostatní
Pro většinu mladých lidí je Halloween jeden z nejoblíbenějších svátku. Já mám na něm nejraději tu atmosféru, která ten den všude vládne a líbí se mi, že jsou domy a zahrady nějak ozdobené (teda jak které...). Ale už jen málokdo se zajímal o to, jak svátek vlastně vznikl a co představoval v minulosti.
Halloween též znamý pod názvem All Hallows' Eve (v originální staré verzi - All Hollows Eve) nebo All Saints' Eve znamená v překladu Večer všech svatých. Byl to večer, kdy se uctívali zemřelí.
Pokud chceme ale ještě dřívější význam, tak musíme zabrousit až ke Keltům, kteří tento svátek nazývali Samhain a znamenal Nový Rok. I u nich svátek souvisel se zemřelými - duše, které opustily tento svět se v ten den mohly vrátit a hledat tělo, které by ovládly. Vesničané si ale samozřejmě nepřáli být vlasněni duchy, tudíž ve svých domech uhasínaly oheň, aby byly chladné a nelákavé. Poté se oblékaly do různých strašidelných kostýmů, vytvářely různé strašidelné zvuky. A to všechno proto, aby duchy vystrašili a oni si šli hledat tělo jinde.


Mnoho (převážně straších) lidí hodnotí tento svátek špatně, jelikož je to prý další kopírování kultury Američanu. Dovolila bych si tu ale podotknout a odkázat na přechozí odstavec, kde píši, že svátek vznikl u Keltů, a to znamená, že nevznikl v žádné Americe, ale na našem světadíle. Řekla bych, že lidé prostě nechtějí narovinu říci, že se jim tento svátek nelíbí, nelíbí se jim, že děti straší a pochodují ve fantasy kostýmech. Možná je někdo i takového názoru, že je tento svátek satanistický, vůbec bych se tomu nedivila. Takových lidem bych odpověděla asi toto: Zkusili jste si to někdy? Nebo jste se na to jen koukali a kritizovali. Myslím si, že děti a i dospělí si tento svátek zaslouží, zaslouží si změnu od reality, zaslouží si jeden večer dělat něco jiného, nevšedního. I když má být vystřižený jako z hororu, tak se ten den/večer zažije plno zábavy. Co je špatného na tom, že se někdo na jeden večer převleče do masky a zažije něco, co po zbytek roku ne? A zkusí si být nějakou tou fantasy postavou nebo něčím jiným.

Jelikož jsem tento článek zámerně napsala na toto datum, neodpustím si přidat trochu té halloweenské hudby a menšího doporučení na film. :)Jaká verze se vám líbí víc?

A slibované doporučení filmu? Tak to už možná někomu díky videím došlo... jak jinak než Ukradené Vánoce Tima Burtona (The Nightmare Before Christmas). Mě to totálně naladilo na halloweenskou náladu a příběh je dost zajímavý (brzo asi bude recenze :D). A jelikož je to muzikál, tak je v něm plno hudby.


Takže... přeji vám krásný a strašidelný Halloween :)

------------------------------------------------------------------------
Zdroje informací:
http://en.wikipedia.org/wiki/Halloween
http://www.mysterium.estranky.cz/clanky/halloween.html
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ami Ami | E-mail | Web | 31. října 2013 v 17:42 | Reagovat

Dobrý videa :D
My Hallowen moc neslavíme, maximálně si vyřežeme dýni :)

2 Kačíí Kačíí | Web | 31. října 2013 v 18:05 | Reagovat

Hallowen taky neslavíme, i když vlastně maličko, uděláme si dýně a tak :D :D
Skvělí videjka :D :D

3 Lussy Lussy | Web | 1. listopadu 2013 v 20:37 | Reagovat

Mě je tto líto že se to u nás neslaví. Mě se staršně libí ta atmosfera a všechno. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama