Vznik života na Zemi

25. září 2013 v 3:11 | Angelique |  Úvahy/ K zamyšlení + psychologie


Tuto úvahu jsem dělala jako úkol do biologie. Je o mém pohledu na vznik života na Zemi.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Existuje mnoho teorií o původu života na Zemi. Některé z nich jsou více pravděpodobné, některé méně. U některých se zasmějeme, u některých zamyslíme. Co si myslím o původu života na Zemi já? Jak se tu podle mě dostal nebo vznikl?
Dost se přikláním k teorii panspermie, jelikož nikdo neví, co je ve zbytku vesmíru. Nikdo nemůže vyvrátit (ale bohužel i dokázat), že někde ve vesmíru život je nebo třeba byl. Navíc je to asi nejpravděpodobnější teorie, protože se dokázalo, že některý život je schopný přežít v extrémních podmínkách. Samozřejmě si to nepředstavuji tak, že nějací mimozemšťané sem přiletěli ve své vesmírné lodi a vysadili ho tu. To vážně ne. Toto by se hodilo spíš do sci-fi filmů a přijde mi, že to akorát činí teorii více nepravděpodobnou. Spíš si myslím, že se tu dostal přes nějaký meteorit. Možná i náhodně, i když na náhody moc nevěřím.
Další teorie, která mi přijde jako jedna z pravdivějších je teorie "evoluční abiogineze". Jelikož když opustíme teorii, že je někde život, tak nastává otázka, jak život vůbec vznikl. Když mohla stlačená energie vytvořit hmotu - vesmír, tak proč nemohla hmota vytvořit život? Řekla bych, že toto by byla jen další fáze toho procesu. Samozřejmě to asi netrvalo chvíli, ale bylo to spíš zdlouhavé, protože co důležité je rychlé... moc toho není.
Co se týká ostatních teorií, tak každá má něco do sebe. I když je už třeba vyvrácená, tak osobně oceňuji ten nápad a někdy se aspoň zasměji a i zamyslím, jak lidé kdysi uvažovali. Například eternismus: má něco do sebe, ale není podle mě řešení prostě říct, že život vždy existoval. To nic neřeší a beru to jako to nejjednodušší a nejrychlejší, co člověka napadne. Nebo naivní abiogeneze: no, má něco do sebe. Nápad to byl dobrý, ale ve výsledku mi to přijde až moc konkrétní a popletené. To, že život vznikl z neživé hmoty a rychle, by zas tak neuvěřitelné nebylo. Tím, ale že tam přidali, že například žába vznikla z bláta, jelikož u toho bláta se vyskytuje často, je už pěkná blbost. Tímto tu teorii totálně zničili. Poslední teorii, kterou budu jmenovat je kreacionismus. Tato teorie je dost rozšířená, což chápu, jelikož je dost lidí věřících, a je to po náboženské stránce to nejjednodušší vysvětlení, jelikož je to napsané v Bibli, čímž dostali "důkaz". Neříkám, že život (a tím pádem nejspíš i vesmír) nemohlo stvořit nic "nadpřirozeného", ale nemyslím si, že to musel být zrovna Bůh. A vůbec, nemyslím si, že ten, kdo to mohl stvořit musela být nutně nějaká bytost. Nemohlo to být třeba nějaké pole nebo něco podobného? Něco, co je tu do teď a víme o tom? Jen je to teď třeba v menší míře? Jen mi prostě přijde trochu přitažené za vlasy, že by někdo - jedna bytost - stvořil vše v jednom týdnu a dokonce by to i zapsala. To prostě ne.
Každá z teorií má něco do sebe a je těžké říci, které z nich nejvíce věřím. Spíš bych skloubila více teorií dohromady. V každé je totiž zajímavá myšlenka, kterou někdy kazí konkretizování dané teorie.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ami Ami | E-mail | Web | 25. září 2013 v 17:56 | Reagovat

Skvělé :-)
My zatím upřednostňujeme jen Teorii velkého třesku :-)

2 Kačíí Kačíí | Web | 25. září 2013 v 19:29 | Reagovat

Hodně zajímavé :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama